Dowiedz się więcej o akcji Wolna Dla Każdego

Przedsiębiorca prowadzący w Polsce jednoosobową działalność gospodarczą ma mniejszą ochronę przed egzekucją komorniczą niż pracownik!

Czy wiesz, że przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą – w przeciwieństwie do osoby zatrudnionej na umowie o pracę – nie ma zagwarantowanej kwoty wolnej od egzekucji?
Oznacza to, że komornik może zająć 100% środków zgromadzonych na firmowym koncie, nawet jeśli są to pieniądze przeznaczone na bieżące zobowiązania, takie jak rachunki, podatki czy składki ZUS – i to niezależnie od faktu, że przedsiębiorca może być jedynym żywicielem rodziny.

Od tego już często tylko krok do upadłości…

Dowiedz się dlaczego walczymy,
o WOLNĄ DLA KAŻDEGO

3 499,50 zł

Tyle pieniędzy musi zostawić komornik osobie zatrudnionej na umowie o pracę w przypadku zajęcia jej konta. Jest to wysokość jednomiesięcznej minimalnej pensji, która ma na celu zapewnienie pracownikowi tzw. minimum socjalnego.

0 zł

Komornik może zająć wszystkie środki znajdujące się na koncie jednoosobowej działalność gospodarczej, nie pozostawiając dosłownie nic. Choć przedsiębiorca prowadzący JDG to też człowiek, prawo traktuje go jak firmę, nie gwarantując żadnej ochrony.

Prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą?

Komornik może zabrać wszystkie środki z Twojego konta firmowego.

Choć jednoosobowa działalność gospodarcza to najpopularniejsza forma prowadzenia biznesu w Polsce, paradoksalnie jest jednocześnie najmniej chroniona przed egzekucją komorniczą.
Zajęcie wszystkich środków znajdujących się na firmowym koncie może uniemożliwić opłacenie wynagrodzeń, składek czy rachunków, co często prowadzi do zawieszenia działalności. W wielu przypadkach przedsiębiorcy prowadzący JDG są również jedynymi żywicielami rodzin – brak dostępu do środków finansowych sprawia, że nie są w stanie zaspokoić podstawowych potrzeb swoich bliskich.

Taka sytuacja może dotknąć również Ciebie.

Historie przedsiębiorców

Poznaj historie przedsiębiorców, którzy ucierpieli z powodu braku kwoty wolnej od zajęcia komorniczego.
Pan Marek prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą. Zaległość w opłacie składki zdrowotnej doprowadziła do wszczęcia postępowania egzekucyjnego. Komornik zajął cały rachunek firmowy, w tym środki przeznaczone na opłacenie składek ZUS i podatku VAT. Pomimo że wysokość zadłużenia wynosi 10 000 zł, pan Marek znalazł się w sytuacji zagrożenia wykluczeniem społecznym – bez dostępu do środków na życie i dalsze prowadzenie działalności.
Pan Jerzy prowadzi firmę transportową. Pomimo starań o utrzymanie działalności, trudna sytuacja rynkowa uniemożliwiła mu terminową spłatę kredytów, które zostały wypowiedziane. Był jedynym żywicielem rodziny. Po zajęciu konta firmowego przez komornika stracił dostęp do wszystkich środków niezbędnych do życia. Obecnie znajduje się w trudnej sytuacji życiowej i potrzebuje wsparcia psychologicznego.
Pani Anna od lat prowadziła własny salon kosmetyczny. Po pandemii zmniejszyła się liczba klientów, a rosnące koszty prowadzenia działalności pogłębiły zaległości podatkowe. Gdy Urząd Skarbowy wszczął egzekucję, komornik zajął wszystkie środki na koncie firmowym. Nie mogła opłacić czynszu ani wynagrodzeń dla pracownic. Po latach pracy na własny rachunek musiała zamknąć działalność i zgłosić się po pomoc do opieki społecznej.

Dlaczego kwota WOLNA DLA KAŻDEGO jest tak ważna?

Adam Kaczor, adwokat, doradca restrukturyzacyjny, Prezes Zarządu KPR Kancelaria Restrukturyzacyjna
Adam Kaczor, adwokat, doradca restrukturyzacyjny, Prezes Zarządu KPR Kancelaria Restrukturyzacyjna

"Pracownicy mają prawo do ochrony w ramach kwoty wolnej od egzekucji. Mali przedsiębiorcy – już nie. Dziś przedsiębiorcy są pozbawieni podstawowej ochrony przed egzekucją pomimo tego, że w zasadniczej większości są to małe firmy, w których sytuacja właściciela niewiele różnicy się od sytuacji jego pracownika. Istniejący stan prawny w sposób oczywisty narusza zasady równości wynikające z art. 32 ust 2 Konstytucji RP i powinien ulec zmianie."

Ewa Madejewska, adwokat, doradca restrukturyzacyjny
Ewa Madejewska, adwokat, doradca restrukturyzacyjny

"Każdy przedsiębiorca zasługuje na minimum bezpieczeństwa finansowego – kwota wolna od zajęcia w ramach postępowań egzekucyjnych powinna chronić nie tylko pracowników, ale również przedsiębiorców, którzy są filarem naszej gospodarki i autorami niewątpliwego sukcesu gospodarczego Polski. To właśnie JDG stanowią ponad 70 % wszystkich firm w Polsce. Wprowadzenie kwoty wolnej od zajęcia byłoby wyrazem sprawiedliwości i uznania dla ich roli w gospodarce."

Zobacz, jak możesz wesprzeć akcję #WolnaDlaKażdego i działaj z nami na rzecz przedsiębiorców!

Grafika

SPRAWDŹ, CO MOŻESZ ZROBIĆ

Dostęp do pomocy prawnej powinien być prawem każdego obywatela, niezależnie od jego statusu materialnego. Niestety, obecny system pozostawia wiele osób bez możliwości uzyskania profesjonalnego wsparcia prawnego. Nasza petycja ma na celu zmianę tego stanu rzeczy i zapewnienie powszechnego dostępu do pomocy prawnej.

MOŻLIWE DZIAŁANIA WSPIERAJĄCE

  • Podziel się z nami historią przedsiębiorcy pod adresem: sekretariat@kpr-prawo.pl
  • Nagłośnij sprawę poprzez: poruszenie tematu w social mediach, oznacz dyskusję #wolnadlakazdego
  • Udostępnij materiały lub grafiki znajdujące się w sekcji "materiały do pobrania"
  • Skontaktuj się z nami jako partner akcji, pokaż, że jesteś za przedsiębiorcami
  • Podpisz się pod listem otwartym do przedsiębiorców.

Aktualności

Komornik może zająć wszystkie środki na koncie
Ponad połowa przedsiębiorców z sektora MŚP nie wie, że w przypadku egzekucji komorniczej może stracić wszystkie środki z konta firmowego...
Przedsiębiorca bez ochrony przed egzekucją? Czas na zmiany
Przedsiębiorca – zwłaszcza prowadzący jednoosobową działalność – może zostać z dnia na dzień całkowicie pozbawiony środków do życia i narzędzi do pracy....

Razem z nami walcz o WOLNĄ DLA KAŻDEGO!

Wspierając naszą akcję, przyczyniasz się do budowy systemu, w którym każdy obywatel jest tak samo chroniony przed egzekucją komorniczą. Twój głos ma znaczenie !

Wspierający

Partner 1

Partner 2

Partner 3

Partner 4